•
Pamiętajmy, iż celem certyfikacji gospodarki leśnej jest uzyskanie jej zgodności z „Zasadami, Kryteriami i Wskaźnikami”; dlatego nie jest sytuacją prawidłową utrzymywanie certyfikatów przy nie malejącej liczbie Poleceń Działań Korygujących (PDK).
•
Niedopuszczalne jest utrzymywanie powyższego stanu poprzez obniżanie rangi PDK, a następnie ich ponowne wnoszenie.
•
Jednostki certyfikujące mają obowiązek udzielana jasnej i wiarygodnej informacji o zakresie swojej działalności i uprawnień w kwestii nadawania, wznawiania, utrzymywania i zawieszania certyfikatów FSC.
•
Konkurencja pomiędzy jednostkami certyfikującymi nie może odbywać się kosztem certyfikowanych podmiotów i ich dobrego imienia.
•
Istnieje konieczność wypracowania spójnej, zgodnej interpretacji standardów gospodarki leśnej FSC w Polsce, niezależnej od wybranej jednostki certyfikującej, obszaru certyfikacji oraz powołanego zespołu audytorskiego.
Powyższe zalecenia wynikają bezpośrednio z polityki FSC International, zatem każda akredytowana jednostka certyfikująca jest zobowiązana do ich przestrzegania. W naszym wspólnym interesie leży utrzymanie wiarygodności systemu certyfikacji FSC, co jest koniecznym warunkiem jego harmonijnego rozwoju.
Zarząd Związku Stowarzyszeń „Grupa Robocza FSC Polska”
www.fsc.pl